Sponsor Bağlantılar

-

Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri


Sponsor Bağlantı

Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri Örneklerini Vikipedi TR kaynaklı Olarak yaptığımız derleme ile sizlere özet ve kısa bir biçimde sunmak istiyoruz.

Saf Madde Nedir
Yabancı maddelerden arınmış maddelere saf madde denir . Örneğin saf su içerisinde yanlızca su molekülleri vardır ve herhangi başka başka maddeler yoktur .

.....

soru-cevap-resimleri
Doğada 2 tür saf madde vardır .
1 – Element : Benzer tür atomların bir araya gelerek oluşturdukları fizyolojik ve kimyasal yollarla başka maddelere ayrıştırılamayan saf maddelerdir . Demir ( fe ) , karbon ( C )
2 – BİLEŞİK : İki veya ek olarak çok türdeki atomların belli oranlarda birleşerek oluşturdukları farklı özellikteki saf maddelerdir . Su ( H2O )
İçeriğinde , kendisi haricinde her hangi bir başka madde bulundurmayan maddeler saf maddelerdir . örneğin su ve şeker saf maddedir Ama tuzlu su , şekerli su ve limonata birer karışımdır . Karışımlar , 2 veya ek olarak çok maddenin özelliklerini kaybetmeden birlikte bulunmaları ile oluşan maddelerdir . Bu maddeler birbirinden ayrılırsa , örneğin şekerli su karışımı analiz edilirse tekrardan şeker ve su ayrı ayrı elde edilmiş olur şunlar saf maddelerdir . Elementler , bileşikler saf maddelerdir .
Saf Maddelerin Özellikleri Nelerdir ?
1 – Saftırlar .
2 – Benzer tür taneciklerden oluşurlar .
3 – Belli erime ve kaynama noktaları vardır .
4 – Homojendirler
5 – Fizyolojik yöntemlerle ek olarak Kolay maddelere ayrıştırılamazlar .
6 – Belli koşullarda belli öz kütleye sahiptirler .
Saf Madde Örnekleri :
Su , oksijen , karbondioksit , atom ,  bakır , demir ,altın , sodyum ( Na ) , oksijen ( O2 ),helyum , şeker ,   helyum ( He ) , tuz , cam , altın , alüminyum gibi örnekler verilebilir..
Benzer Konular

 saf maddelere örneklersaf maddeler örneksaf maddelerin özelliklerisaf madde nedir vikipedisaf maddelersaf madde örneklerisaf maddenin özelliklerisaf maddeye orneklersaf maddeler nelerdirsaf maddelere ornek
Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri admin tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri”
  1. ayça diyor ki:

    süperrrrrrrr

  2. ibrahim demirpençe diyor ki:

    harikaaaaa

Sende Yorum Yaz