Sponsor Bağlantılar

-

Ova Nedir Kısaca Tanımı


Sponsor Bağlantı

Ova Nedir Konu Anlatımı

Coğrafya Konu anlatımlarımız da Ova Nedir, Türkiye’deki  Ülkemizdeki Ova Çeşitleri, Türleri , Örnekleri Nelerdir, Ülkemizdeki Ovalar ile ilgili bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklamak istiyoruz. Sizlerde Ova Hakkında Bilgileri ödevlerinizde kullanabilirsiniz.
Akarsular açısından derin olarak yarılmamış , üstünde kabarıklar mevcut olmayan ve eğimi epeyce az olan düzlüklere ” Ova ” ismi verilir . Bu düzlüklerde akarsular , büyük ihtimalle , salınımlar yaparak , yatakları süresince akarlar . Bafra , Sakarya , Konya , Büyük Menderes ovaları buna benzer ovalar , bulundukları yerlere yönelik , ikiye ayrılırlar: çukur ovalar , yüksek ovalar .

turkiye-dilsiz-ova-plato-haritası

Haritayı Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız

1 – Çukur Ovalar : Deniz yüzeyinden olan yüksekliği az ovalara , çukur ova denir . Çukur ovalar deniz kıyıları süresince uzanırlar . Çukur ovaların denizden yüksekliği en fazla 500 m’ye değin olabilir . Çukurova , Sakarya , Antalya , Ege Bölgesi ve Harran ovası buna benzer ovalar , birer çukur ovadır .
2 – Yüksek Ova : Deniz yüzeyinden olan yüksekliği çok ovalara , yüksek ova denir . Diğer bir deyişle , deniz yüzeyinden olan yüksekliği 500 m’den çok ovalar , yüksek ova ismini alır . Şunlar büyük ihtimalle , iç bölgelerde bulunurlar . Konya , Doğubeyazıt , Muş ovaları buna benzer ovalar , yüksek ovadır .
Ovalarda da , diğer yeryüzü şekilleri buna benzer oluşum durumundan farklılık gösterirler . Bu özellikler ile 4 grupta toplanırlar:
1 – Aşıntı Ovaları ( Yontulma ) : Aşınmalar sonucu oluşmuş ovalardır . Harici güçler yontukdüz ve kabarıklıkları aşındırarak bu ovaları oluştururlar .
2 – Çöküntü Ovaları : Kırılma vakaları sonucu oluşmuş ovalardır . Yerkabuğundaki kırılmalardan hemen sonra meydana gelen çöküntü hendekleri , harici güçlerin birikintileri ile dolar ve düzleştirilirse , çöküntü ovaları oluşur . Batı Anadolu’daki Gediz , Bakırçay , Ufak ve Büyük Menderes , Hatay’ın Amik ovaları buna benzer .
3 – Birikinti Ovaları : Harici güçlerin taşıyıp getirdiği birikintilerle oluşmuş ovalardır . Büyük Ihtimalle , akarsu biriktirmesi ile oluşurlar . Birikinti konileri buna benzer . Akarsular taşıdıkları kum , çakıl , kil buna benzer dağınık maddeleri hızlarının ya azaldığı veya bittiği yerde biriktirerek bu ovaları doğururlar . Buraları büyük ihtimalle , yamaçların eteği , akarsuların genişleyen vadi tabanları ve ağızlarına yakın olan bölümleridir .
4 – Alüvyal Ovalar : Akarsuların taşıdığı alüvyonların , deniz ve göl kıyılarında , sığ yerleri de dolduracak şekilde biriktirilmesi ile oluşmuş ovalardır . Gel – git genliği az iç denizlere dökülen akarsular , taşıdıkları sürüntüleri döküldükleri göl veya denizin kıyısında biriktirmeğe başlarlar . Zamanla , bu birikinti kıyının sığ yerlerini de doldurarak genişçe düzlükler oluştururlar . Bu Şekilde meydana gelen ovalara , alüvyal ovalar ismi verilir . Çukurova , Çarşamba ovaları buna benzer .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Paylaşımları

.....Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !


Benzer Konular

 ova nedirovanin tanimiova nedir kısacaova örnekleriova nedir kısaca anlamıova tanimiova nedir vikipediovanin tanimi kisacaova ile ilgili örneklerova nedir kısa bilgi
Ova Nedir Kısaca Tanımı admin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde , Öğrenci Ders Notları kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Ova Nedir Kısaca Tanımı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz