Sponsor Bağlantılar

-

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca


Sponsor Bağlantı

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir

Azot gazı ile havayı bir birinden ayırt için yapılmış özel makineler var. Bu makineler hava ile azotu yaklaşık olarak %97 – 99.99 arasında ki değişen oranlarla bir birlerinden ayırabiliyorlar. Fakat bunlar dışında da azotu daha az saflıkta elde edebileceğimiz çeşitli alternatifler yöntemlerde de düşünülebilir.
Örneğin havayı sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisinden geçirmemiz durumunda, havada bulunan CO2 gazını bir birinden ayırabiliriz.
2 NaOH + CO2 ==> Na2CO3 + H2O
Devamında ise kalan havayı ısıtılmış bakır türbünlerden geçirdiğimizde oksijenin de tutulmasını sağlayabiliriz. Tabii ki bu ayrıştırma yöntemi sırasında diğer soy gazları ayıramıyoruz ve bundan dolayı azotun saflık oranını düşük olmaktadır.

azoteldeetme

Cu + O2 ==> 2 CuO

Azotu havadan ayırmak için kullanabileceğimiz bir başka yol ise damıtma yöntemidir. Bunu yapmak için ilk olarak havayı önce –190 , – 200°C’lik ısıya getirerek sıvı hale gerekir. Sonrasında ise damıtma yöntemini uygulayarak (bu yöntem bildiğiniz gibi, sıvıların kaynama noktaları farklılığından hareket edilerek uygulanır) azotu ortamdan uzaklaştırabilir ve ardında kalan sıvıyı yeniden buharlaştırarak, azottan bağımsız bir hava çıkarabiliyoruz. Çünkü azotun kaynama noktası argon ile oksijene göre daha düşüktür.Bu durumda oksijen ve argon sıvı vaziyetteyken azot buharlaşıp ortamdan uzaklaştırılabilir.

.....

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca Özet Vikipedi TR kaynaklı bilgi notumuz ile sizlerle.Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !


Benzer Konular

 havadan oksijen ve azot eldesihavadan azot ve oksijen nasil elde edilirhavadan azot ve oksijen eldesi nasıl olurhavadan azot ve oksijen eldesihavadan oksijen nasıl elde edilirhavadan azot nasıl elde edilirhavadan azot eldesihavada oksijen ve azot gazı nasıl elde edilirazot elde etme yöntemlerihavadan oksijen ve azot gazi eldesi
Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca admin tarafından 7 Eylül 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz